UP Xtreme PTL Edge [99TOPS]
Stock is limited. Price shown applies to 1–9 units only.
Bulk pricing (>9 units) is quoted separately and may be higher due to market conditions.
UP Xtreme PTL Edge combines its revolutionary performance hybrid architecture with hardware capable of ushering in a new era of edge computing
- Powered by Intel® Core™ Ultra 7 processor 356H
- Intel® Core™ Ultra 7 processor 356H
- Intel® Graphics: GPU Peak TOPS (Int8): 40TOPs for High-End Graphics & AI Computing
- NPU Peak TOPS (Int8): 50 TOPs
- DDR5 6400 MHz, Dual Channel SODIMM x 2, up to 128GB
- 19-36V DC-in
- TPM 2.0
- 2x M.2 2280 M-keys for expandability
- 2x HDMI 2.1, 2x DP 2.1 via USB 4.0 Type C
| Name | UP Xtreme PTL Edge [99TOPS] |
|---|---|
| SKU | UPX-PTL01-SYS-A10-356H-0000 |
| Mainboard | UP Xtreme PTL |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 processor 356H |
| Graphics | Intel® Core™ Ultra 7 processor 356H - Intel® Graphics [50 TOPs] |
| VPU | optional (via M.2 2280) |
| Memory | via 2x SO-DIMM |
| eMMC / Storage | via M.2 2280 NVMe* |
| BIOS | UEFI |
| RTC | Yes |
| Wake-on-LAN (WoL) | Yes |
| Watchdog Timer | Yes |
| PXE | Yes |
| TPM | TPM2.0 on board |
| Compatible OS |
Windows 11 IOT Enterprise Ubuntu 24.04 LTS |
| Dimension | 218 x 129 x 49.5 mm |
| Mounting | VESA Mount/Wallmount(optional) |
| HDMI | 2x HDMI 2.1 |
|---|---|
| Display Port | 2x DP 2.1 via USB Type-C |
| USB |
2x USB 3.2 Gen 2 Type A 2x USB 4.0 Type C |
|---|---|
| Audio | 1x Audio Jack (Mic-in, Line out) |
| Serial Port | 2x RS-232/422/485 |
| Expansion Slot |
2x M.2 2280 M key (PCIe Gen4x4, PCIe Gen5x4) 1x M.2 2230 E key (PCIe Gen 4x1/USB 2.0) |
| GPIO | 40-pin GPIO |
| Ethernet | 2x 2.5GbE (Intel® i226IT) |
|---|---|
| Wi-Fi | optional ( via. M.2 2230 ) |
| Bluetooth | optional ( via. M.2 2230 ) |
| Power Requirement | 19~36V DC-in |
|---|---|
| Power Supply Type | AT/ATX mode |
| Cooling | Active heatsink |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F ~ 140°F (0°C ~ 60°C), 0.5m/s airflow |
| Storage temperature | -40°F ~ 176°F (-40°C ~ 80°C) |
| Certification | CE/FCC Class A, RoHS Compliant, REACH |
| Net Weight | 1.42 kg |
|---|---|
| Gross Weight | 1.92kg |
| HS Code | 847150000 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Longevity | 2036 |
|---|
| Accessories | 1x RTC battery |
|---|
|
|
UP Xtreme PTL Edge Datasheet | 520.7 KB | Download |
![UP Xtreme PTL [99 TOPS]](https://up-shop.org/media/catalog/product/cache/34c0854891518495765bacafc129aa16/u/p/upx_ptl_board.png)
![UP Xtreme ARL AI Dev Kit [83 TOPs with expandability for additional AI acceleration module]](https://up-shop.org/media/catalog/product/cache/34c0854891518495765bacafc129aa16/_/u/_upx_arl_300x300_1.png)
![UP Xtreme i14 Edge Computing Kit [33TOPS]](https://up-shop.org/media/catalog/product/cache/34c0854891518495765bacafc129aa16/u/p/up_xtreme_i14_edge-with_dimension.png)

