UP Xtreme PTL [99 TOPS]
Stock is limited. Price shown applies to 1–9 units only.
Bulk pricing (>9 units) is quoted separately and may be higher due to market conditions.
UP Xtreme PTL combines its revolutionary performance hybrid architecture with hardware capable of ushering in a new era of edge computing
- Powered by Intel® Core™ Ultra 7 processor 356H
- Intel® Core™ Ultra 7 processor 356H
- Intel® Graphics: GPU Peak TOPS (Int8): 40TOPs for High-End Graphics & AI Computing
- NPU Peak TOPS (Int8): 50 TOPs
- DDR5 6400 MHz, Dual Channel SODIMM x 2, up to 128GB
- 19-36V DC-in
- TPM 2.0
- 2x M.2 2280 M-keys for expandability
- 2x HDMI 2.1, 2x DP 2.1 via USB 4.0 Type C
| Name | UP Xtreme PTL [99 TOPS] |
|---|---|
| SKU | UPX-PTL01-A10-356H-0000 |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 processor 356H |
|---|---|
| Graphics | Intel® Core™ Ultra 7 processor 356H - Intel® Graphics [50 TOPs] |
| VPU | optional (via M.2 2280) |
| Memory | via 2x SO-DIMM |
| eMMC / Storage | via M.2 2280 NVMe* |
| BIOS | UEFI |
| RTC | Yes |
| Wake-on-LAN (WoL) | Yes |
| Watchdog Timer | Yes |
| PXE | Yes |
| TPM | TPM2.0 on board |
| Compatible OS |
Windows 11 IoT Enterprise Ubuntu 24.04 |
| Dimension | 170 x 125 mm |
| HDMI | 2x HDMI 2.1 |
|---|---|
| Display Port | 2x DP 2.1 via USB Type-C |
| MIPI DSI/ eDP | 1x eDP 1.5 |
| USB |
2x USB 2.0 (from 10 pin header x 1) 2x USB 3.2 Gen 2 Type A 2x USB 4.0 Type C |
|---|---|
| Audio | 1x Audio Jack (Mic-in, Line out) |
| UART | 1x HSUART via 10pin wafer |
| Serial Port | 2x RS-232/422/485 via 10-pin header |
| Expansion Slot |
1x M.2 2230 E-Key (PCIe Gen 4 [x1], USB 2.0) 2x M.2 2280 M-Key (PCIe Gen 4 [x4], PCIe Gen 5 [x4) |
| 40-pin GPIO header | Yes |
| MIPI-CSI | 2x MIPI-CSI via 60-Pin Connector |
| Ethernet | 2x 2.5GbE (Intel® i226IT) |
|---|---|
| Wi-Fi | optional ( via. M.2 2230 ) |
| Bluetooth | optional ( via. M.2 2230 ) |
| Power Requirement | 19~36V DC-in |
|---|---|
| Power Supply Type | AT/ATX mode |
| Cooling | Active heatsink |
|---|---|
| Operating Temperature | With Cooler: 32°F ~ 140°F (0°C ~ 60°C), 0.5m/s airflow |
| Storage temperature | -40°F ~ 176°F (-40°C ~ 80°C) |
| Certification | CE/FCC Class A, RoHS Compliant, REACH |
| Net Weight | 460g |
|---|---|
| Gross Weight | 720g |
| HS Code | 8473302000 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Longevity | 2036 |
|---|
| Accessories |
1x RTC battery 1x Active cooler |
|---|
|
|
UP Xtreme PTL Datasheet | 711.8 KB | Download |
![UP Xtreme PTL Edge [99TOPS]](https://up-shop.org/media/catalog/product/cache/34c0854891518495765bacafc129aa16/u/p/upx_ptl_edge_300x300.png)
![UP Xtreme ARL AI Dev Kit [83 TOPs with expandability for additional AI acceleration module]](https://up-shop.org/media/catalog/product/cache/34c0854891518495765bacafc129aa16/_/u/_upx_arl_300x300_1.png)
![UP Xtreme i14 Edge Computing Kit [33TOPS]](https://up-shop.org/media/catalog/product/cache/34c0854891518495765bacafc129aa16/u/p/up_xtreme_i14_edge-with_dimension.png)

